Wojewódzkie Obchody Dnia Olimpijczyka – Sławno 2026

Posted on

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Wojewódzkich Obchodów Dnia Olimpijczyka uczniowie szkół gminy Sławno wzięli udział w rywalizacji sportowej. Ceremonia rozpoczęła się od wystąpień gospodarzy – wójta gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego i prezesa Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi Mieczysława Nowickiego.

Następnie wiceprezes RROl w Łodzi Tomasz Rosset przedstawił olimpijczyków, którzy wzięli udział w uroczystości. Było ich 22, wśród nich 6 medalistów olimpijskich. Sławno odwiedzili: Barbara Niemczyk, Dariusz Goździak, Mieczysław Nowicki, Dariusz Kowaluk, Zygfryd Kuchta, Zbigniew Bródka, Wanda Panfil, Stanisława Wąchała, Bogumiła Matusiak, Anna Zambrzycka, Tomasz Kupis, Antoni Pawlak, Krzysztof Sujka, Paweł Abratkiewicz, Cyprian Mrzygłód, Sławomir Barul, Jerzy Garpiel, Stefan Ciekański, Grzegorz Gryczka, Kazimierz Maranda, Artur Kozłowski i Marek Pazdur.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę narodową, a następnie odegrano Hymn Olimpijski i obok flagi Polski załopotała na wietrze flaga olimpijska. Wcześniej symbolicznie przekazali ją młodzieży olimpijczycy Wanda Panfil, Stanisława Wąchała, Bogumiła Matusiak, Zygfryd Kuchta, Dariusz Goździak i Dariusz Kowaluk. Mistrz olimpijski Zbigniew Bródka i przedstawiciekla wyróżniającej się sportowej młodzieży Hanna Antosik zapalili znicz olimpijski. Pochodnia, którą nieśli to oryginalny egzemplarz z ostatnich igrzysk zimowych Mediolan/Cortina. Apel olimpijski odczytała Julianna Jach, a w niebo wzbiły się balony w kolorach olimpijskich kół.

Polski Komitet Olimpijski odznaczył medalami za zasługi dla ruchu olimpijskiego wójta Tadeusza Wojciechowskiego i zastepcę wójta Beatę Szlęzak. Medale RROl w Łodzi otrzymało 9 działaczy i aktywnych sportowców, a swoje medale okolicznościowe wręczył także wójt gminy Sławno. Trafiły m.in. do olimpijczyków i przedstawicieli RROl w Łodzi..W geście podziękowania za gościnę i życzliwe przyjęcie olimpijczyków w gminie Sławno, delegacja wręczyła wójtowi pamiątkową flagę z podpisami olimpijczyków. Ważnym elementem imprezy było uroczyste przekazanie flagi olimpijskiej gospodarzowi kolejnych obchodów tego wyjątkowego wydarzenia. Dokonali tego wicemarszałek woj. łódzkiego Artur Bagieński wspólnie z wójtem Tadeuszem Wojciechowskim. Symbol idei olimpijskiej trafił do wójta gminy Kluki (pow. bełchatowski) Grzegorza Gryczki, olimpijczyka z ZIO Salt Lake City 2002.

W części artystycznej odczytano „Odę do sportu”, a później wystąpili: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kuniczanka”, Baila Danse Studio.i zespół z PSP im. Jana Pawła II w Sławnie. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkali się na integracyjnym grillu, mogli też podziwiać profesjonalny pokaz freestyle oraz widowiskowych ewolucji na skateparku w wykonaniu zawodników i instruktorów sportów ekstremalnych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli::Wojewoda Łódzka Dorota Ryl, Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska i Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.

Projekt „Olimpijskie Aktywności” realizuje Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego.